Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Budynki gospodarcze

Pomieszczenia do uprawy boczniaka

kategoria: Budynki gospodarcze
Pomieszczenia do uprawy boczniaka
Schemat komory pasteryzacyjnej sterowanej komputerowo

Kompleks pomieszczeń do uprawy boczniak musi spełniać trzy podstawowe funkcje: pasteryzacji podłoża, inkubacji (rozrastania się grzybni), wzrostu owocników.

Komora pasteryzacyjna. Wielkość komory winna być dostosowana do ilości i rozmiarów hal uprawowych; powinna ona mieć termoszczelne ściany. Od wewnątrz ściany powinny być zabezpieczone środkiem wodoszczelnym. Podłoga jest podwójna, dolna wykonana z betonu, z lekkim spadkiem do środka, gdzie znajduje się odpływ przykryty kratownicą. Nad tą podłogą znajduje się górna podłoga ażurowa, wytrzymała na obciążenie. W przestrzeni między podłogami rozmieszcza się kanały wlotowe dla pary wodnej i powietrza. Przewód parowy jest perforowany otworami, przez które wydobywa się gorąca para doprowadzana z kotła parowego do komory pasteryzacyjnej, w celu uzyskania temperatury pasteryzowanego podłoża do 56-60°C.

Komora inkubacyjna. Jest to pomieszczenie, w którym w temperaturze 20-22°C grzybnia boczniaka w ciągu 2-3 tygodni przerasta całkowicie podłoże. Powinna ona być wyposażona w grzejniki centralnego ogrzewania, aby w miesiącach zimowych można było pomieszczenie ogrzewać oraz sprawną wentylację, a także możliwość schłodzenia powietrza w komorze. W komorze inkubacyjnej wilgotność względna powietrza powinna wynosić 90%. Powinna ona zmieścić co najwyżej jedną porcję podłoża po pasteryzacji, czyli jej wielkość powinna być dostosowana do wielkości komory pasteryzacyjnej.

Hale uprawowe. Halami uprawowymi mogą być budynki trwałe lub inne obiekty, np. tunele foliowe, szklarnie względnie inne zaadaptowane pomieszczenia, np. byłe kurniki. Zaletą budynku trwałego, szczególnie zimą, jest łatwiejsze utrzymanie wewnątrz temperatury na stałym pożądanym poziomie. W pomieszczeniu uprawowym powinno się mieć możliwość zapewnienia: temperatury 12-15°C, wilgotności 90-95%, wymiany powietrza 10-12 razy na godzinę, światła o natężeniu 300-500 luksów przez 10-12 godzin na dobę. W hali uprawowej pojemniki z podłożem ustawia się tak, aby tworzyły ściany. Odległość między ścianami z bloków powinna wynosić 90-1 10 cm, a ich wysokość nie powinna przekraczać 1 m. Ustawianie wyższych ścian jest możliwe po zastosowaniu konstrukcji pomocniczej.

Nowe obiekty do produkcji wielkotowarowej projektuje się jako tunele foliowe zarówno do uprawy, jak i pasteryzacji. Konstrukcja metalowa tunelu przykryta jest dwoma warstwami folii, które oddziela warstwa termoizolacyjnej pianki. W rozwiązaniach takich łączniki są zwykle murowane. Coraz częściej zaczyna się uprawiać boczniaki na regałach, tak jak pieczarki, a wszystkie procesy są często kontrolowane i sterowane za pomocą komputera. W produkcji wielkotowarowej ciągłej, pasteryzacja i rozrastanie grzybni powinny odbywać się w pomieszczeniach wentylowanych poprzez filtry biologiczne; natomiast stare pomieszczenia można wykorzystać po zastosowaniu nawiewu powietrza filtrowanego, tak aby w pomieszczeniu wytworzyć stałe nadciśnienie (na rysunku).


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone