Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Inne

Proces produkcji szkła krok po kroku

kategoria: Inne
Proces produkcji szkła krok po kroku
Proces produkcji szkła krok po kroku

Produkcją szkła zajmują się m.in. huty szkła. Zanim masa szklarska zostanie wytłoczona w formie, należy ją wcześniej przygotować oraz poddać prasowaniu i walcowaniu. Sprawdź, na czym polega cały ten proces.

Jak przebiega produkcja szkła?

Tradycyjnym surowcem wykorzystywanym do produkcji szkła jest piasek kwarcowy. Oprócz niego dodaje się niekiedy węglan sodu, pigmenty i topniki. Aby stworzyć z nich jednolitą masę, należy je wcześniej stopić. Służy do tego specjalny piec szklarski, w którym panuje temperatura około 1500 stopni Celsjusza. Podgrzewanie składników odbywa się również w wannach wyłożonych gliną odporną na ogień. Podczas produkcji szkła dodaje się często stłuczkę szklaną - może ona zastąpić większość surowców naturalnych. To, jak powstaje szkło, jest zależne od technologii dostępnych w danej hucie szkła.

Pierwszy etap produkcji kończy się powstaniem roztopionego szkła. Następnie surowiec musi ostygnąć i stwardnieć - trwa to kilka tygodni. Po tym czasie nadaje się do formowania ręcznego, prasowania i walcowania. W przypadku szyb okiennych szkło walcowane jest w taflach. Do wyciągania go z pieca szklarskiego służą metalowe pręty. Następnie stopione tworzywo zamieniane jest w płaską taflę przy użyciu prasy. W ostatnich etapach szkło poddaje się walcowaniu, Powstałe tafle są później szlifowane i wytłaczane w formach.

Sposób obróbki i powstawania jest zależny od rodzaju szkła. Np. szkło krzemianowe produkuje się w wysokiej temperaturze. Do jego produkcji potrzebne są węglany sodu, wapnia i piasek. Mieszanina powstaje dzięki rozkładowi soli, której efektem jest powstanie wapnia i tlenków sodu, reagujących później ze wspomnianym piaskiem - tak tworzy się szkło.

Jakie składniki wpływają na właściwości szkła?

Do produkcji szkła używa się piasku, sody, wapienia oraz środków barwiących i mącących szkło. Spośród wymienionych składników dominuje jednak piasek szklarski. Właściwości szkła są zależne m.in. od uziarnienia piasku. Szkło używane w laboratoriach i soczewkach kontaktowych posiada w masie szklanej większą ilość dwutlenku krzemu. Soda ma wpływ na temperaturę topnienia szkła. Wapień pełni funkcję stabilizatora i uniemożliwia, by szkło rozpuściło się w wodzie. Poprawia także połysk wyrobu i uodparnia go na czynniki atmosferyczne w trakcie produkcji.

Kolejnym istotnymi składnikami są tlenek boru i dwutlenek cyrkonu. Ten pierwszy obniża temperaturę; drugi podnosi odporność chemiczną produktu. Warto też wspomnieć o saletrze i arszeniku, usuwającymi pęcherzyki gazów powstałe w trakcie produkcji. Niemniej istotnymi składnikami są związki chemiczne wpływające na kolor szkła. Związek złota i miedzi zabarwia je na czerwono; żelazo z chromem nadaje mu zielony kolor; mangan z niklem zabarwiają szkło na fioletowo.

Sposób produkcji szkła to złożony proces. Surowiec służy wytwarzania produktów użytku domowego np. talerzy, szklanek czy wazonów. Swoje zastosowanie znalazł również w budownictwie i przemyśle spożywczym. Rodzaj i ilość zawartych w nim składników jest zależna od zapotrzebowania danej branży.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone